Güncel Haberler

Şeker Fabrikaları Arazi Bedeli Fiyatına Satılıyor

Bor ve Kırşehir şeker Fabrikalarının Cuma günü satışından sonra dün Çorum ve Yozgat Şeker Fabrikalarının satışları gerçekleştirildi.

Siyasetçilerin itirazları, fabrika çalışanı ve bölge halkı eylemlerine rağmen bir hafta içerisinde dört şeker fabrikasının hızlı bir şekilde satışı yapıldı. Cuma günü Bor ve Kırşehir, dün ise Çorum ve Yozgat şeker fabrikalarının satışı gerçekleştirildi.

Bağımsız gazeteciliğin en güzel örneklerinden birini ortaya koyan gazeteci Gökhan Özbek, dün yaptığı yayında, şeker fabrikalarının satış fiyatları ve fabrikaların arazi değerlerini konu alarak bazı değerleme rakamlarını ortaya koydu.

TBMM arşivleri ve özelleştirme İdaresi arşivlerindeki değerleme raporlarına atfen bilgi paylaşan Özbek, ” 2011 yılında özelleştirme İdaresi, Kastamonu, Yozgat, Kırşehir, Turhal ve Çorum şeker fabrikalarının özelleştirme kararı alıyor. Tahmini muhammen bedel 656 milyon dolar- 2 milyar 656 milyon lira bedel biçiyor. Bugün bu satılan şeker fabrikalarının ortalama bedeli 300 milyon; beşini satsanız 1.5 milyar edecek. 2011 yılında bu fabrikalar için belirlenen bedel 2 milyar 656 milyon. Bu satış gerçekleşiyor ama Danıştay, zarar ediliyor gerekçesi ile satışı iptal ediyor. Bu gelişmeyi 2012 Danıştay kararlarında bulabilirsiniz.

Daha sonra, 2012 yılında Bor Şeker Fabrikasının içerisinde olduğu bir özelleştirme kararı daha alınıyor. Özelleştirme İdaresi Bor Şeker Fabrikası için 125 milyon dolar -503 milyon TL gibi değer belirliyor. Ama Bor Şeker fabrikası şu anda 336 milyon liraya satıldı. Aynı özelleştirme idaresi Bor Şeker Fabrikası’nın sadece arazisine 300 milyon lira değer biçiyor.” bilgisin paylaşıyor ve soruyor “O günden bu güne ne değişti”

Gazeteci Gökhan Özbek’in ortaya koyduğu şeker fabrikaları satış bedelleri, arazi bedelleri ve değerleme rakamlarına bakınca, itirazların haklılığı da ortaya çıkmış oluyor.

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın