Güncel Haberler

Konut piyasası ilk çeyrekte 5 negatif gelişme yaşadı

Türkiye İMSAD tarafından aylık olarak açıklanan sektör raporunun Mart ayı sonuçları açıklandı. Raporda, 2018 yılı ilk çeyrekte yaşanan 5 negatif gelişme yaşandığı belirtildi.

2018 ilk çeyrekte konut piyasasında 5 olumsuzluk

Ekonomi verileri ve konut piyasasındaki pozitif verilerin değerlendirildiği İMSAD Mart ayı sektör raporunda, yılın ilk çeyreğinde yaşanan 5 negatif gelişme dikkat çekti. Raporda değinilen 5 sorun maddesi şu şekilde;

  1. Konut ve konut dışı binalarda satın alma ve kiralama işleri zayıfladı. Konut satışları yılın ilk çeyreğinde gerileme eğilimine girdi, kredi faiz artışları da konut talebini sınırladı. Konut dışı bina kiralamaları ise zayıfladı. Döviz kurlarındaki artışın da kiralama talebinin yavaşlamasında etkisi oldu.
  2. Yeni inşaat başlangıçları yavaşladı. Mevsimsellik ile birlikte mevcut inşaat işleri, beklentilerin altında gerçekleşerek sınırlı bir artış gösterdi. Yeni alınan iş siparişlerinin gerilediği inşaat sektöründe işlerde yavaşlama görüldü.
  3. Müteahhitlerin işletme sermayesi ihtiyacı arttı. Müteahhitler, yeni yılda mali açıdan üç sıkışma yaşadı. İlk olarak maliyet artışları fiyatlara daha sınırlı yansıtıldığı için karlılığın giderek düşmesine neden oldu. Satışların yavaşlaması nakit akışını sınırladı. Bankaların da kredi vermekte isteksiz olduğu gözlendi. Bu nedenle işletme sermayesi ihtiyacı artan müteahhitlerin daha çok barter teklif ettikleri görüldü.
  4. Kamu işleri sürmekle birlikte ödemeler yavaşladı. Kamu inşaat yatırımlarının sürdüğü ancak kamu ödemelerinde önemli bir yavaşlama olduğu ortaya çıktı.
  5. İnşaat sektöründe ödeme ve tahsilatlarda, vadelerin uzadığı görüldü.
Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın