Mimari

Estonya’nın Arşivine Giden Labirent: Noora

Estonya Ulusal Arşivi’ne ait olan labirent şeklindeki yapı, mimari, sanat ve tarihin deneysel bir karışımı. Estonya Ulusal Arşivleri’nin ana binası olan Noora, Şubat 2017’de açıldı. Bu bina birçok açıdan dikkat çekici. Duvarları eskiden beri eşsiz bir biçimde arşivlenmiş parçaları içeriyor. Bu parçalar birbirlerini tamamlayan ve yazılı kayıtlardan oluşan bir ağ gibi. Ancak bu tarihi kayıtlar Noora’nın eşsiz cazibesinin yalnızca bir bölümü.

Tarih ile Dolu Bir Labirent

Binanın dış cephesi, insanların dikkatini çeken ilk şey. Binanın ön yüzünde bulunan geleneksel motif, hem insan beynini temsil ederken hem de bir şeyi keşfederken oluşan değişimleri, dönüşümleri ve zaferleri temsil ediyor. Siyah – beyaz tuval çok büyük olduğundan yapının kenarlarını sarıyor. Yakından baktığınızda, labirentin iki açıklığı olduğuna ve aslında çözülebilir olduğunu göreceksiniz.

Noora’nın içerisine girdiğinizde ise yeni bir labirent ile karşılaşacaksınız. Binanın içinde sürekli olarak sergilenen Twists and Turns adlı sergide, Estonya’nın 1917’den 1920’ye uzanan ilk yıllarına ait tarihi bilgileri öğrenebilirsiniz. Labirent Estonya’nın doğuşunu, uluslararası ve iç içe geçmiş bir tarih kültürü oluşturmak için Estonya’nın doğuşu sırasında dünyada gerçekleşen diğer tarihi olaylarla anlatan bir kompozisyon gibi.

Bir Ülkenin Tüm Tarihi

Bu koca arşiv, Estonya’nın tüm yazılı belleğinin evi olarak kabul ediliyor. Noora, en eskisi 1240 tarihine kadar uzanan milyonlarca belgeyi barındırıyor. Ayrıca bu eşsiz binanın içerisinde, kilise kitapları, mahkeme bilgileri ve Estonya’nın tüm geçmişine ışık tutan kraliyet bilgileri gibi son derece nadide eserler de bulunuyor.

Bu tarihi bilgi ve belgelerin yanı sıra Noora, deneysel bir sanat eserine de ev sahipliği yapıyor. The Lilt adı verilen oldukça eşsiz bir ses cihazı binaya entegre edilmiş bir şekilde bulunuyor. Bu eşsiz cihaz binanın kendi sesini ve insanların Noora içinde yaptıkları hareketleri anlatan sesler oluşturuyor. Bu toplanan sesler ise akort matrisinden müzik ritmleri başlatan harekete geçirici uyarılar olarak kullanılıyor.

İnsanların da değindiği gibi, tüm bu parçalar öngörülemeyen bir hava yaratarak, Noora’ya mükemmel bir labirent havası veriyor. Bu devasa arşiv sanki içerisindeki günlük hareketleri bile kaydederek, sembolik olarak insanlara kendi tarihlerini ve yaptıkları hareketleri de veriyor gibi.

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Tüm arşivi detaylı olarak incelemek ve görmek için arşivin iletişim numaralarını kullanarak önceden bir tur rezerve etmeniz gerekmektedir. Bu sayede Noora’yı daha iyi deneyimleyebilir ve tarihin tüm ayrıntılarını en ince detayına kadar öğrenebilirsiniz.

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın