Güncel Haberler

Konut ve AVM’ye dönüşen fabrika ve araziler

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile alevlenen tartışmalarda, satılan fabrikaların konut ve ticarigayrimenkul amacıyla kullanılacağı iddia ediliyor.

Cumhuriyet Gazetesi, bu iddiaları doğrular nitelikte bir analiz habere imza atarak, Türkiye’de daha önce satılan fabrikaların nasıl konut ve AVM’ye dönüştüğünü ortaya koydu. İşte o analiz haberde ortaya konulan liste;

– ANKARA: Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün yanında bulunan Et Balık Kurumu kombinası arazisiyle birlikte satıldı, yerine AnkaMaal AVM yapıldı.

 ADANA: 43 bin 525 metrekarelik TEKEL Sigara Fabrikası yerine 3 AVM yapıldı. Fabrika, 2008’de British American Tabacco (BAT) şirketine satıldı. BAT da araziyi 3 Aralık 2014’te bir firmaya sattı. Kent merkezindeki 40 dekarlık alan üzerine AVM yapıldı.

43 bin 525 metrekarelik Adana Tekel Sigara Fabrikası’nın yerine Park Adana inşa edildi.

 – İSTANBUL: Zincirlikuyu’daki Karayolları bina ve arsası satıldı ve buraya da alışveriş merkezi ile rezidansyapıldı.

İstanbul Zincirlikuyu’daki Karayolları arazisi satıldıktan sonra üzerine AVM yapıldı.

 – SAMSUN: Samsun Sigara Fabrikası satıldı ve yerine Bulvar Samsun AVM yapıldı. Mecidiye ve Gazi caddeleri ortasında yer alan Bulvar Samsun, 17 bin 400 metrekarelik bir alan üzerine kuruldu.

 MALATYA: Malatya Tekel Sigara Fabrikası’nı satın alan firma, 43 dönüm üzerine AVM yaptı. Fabrika, özelleştirme kapsamında, 2008 yılında BAT’a satılmıştı. BAT da burayı 2011 yılında 20 milyon dolara özel bir firmaya sattı.

Malatya Tekel Sigara Fabrikası özelleştirme kapsamında satıldıktan sonra AVM oldu.

– ÇANAKKALE: Çanakkale’de Tekel Kanyak Fabrikası satıldı ve yerine “17 Burda” adıyla AVM yapıldı. Fabrika 2003 yılında kapatılmıştı.

 – ANTALYA: Özelleştirme İdaresi tarafından Kepez Belediyesi’ne devredilen, Kepez Belediyesi’nin de merkezi Hollanda’da bulunan Multi Turkmall adlı şirkete sattığı 480 bin metrekarelik Sümerbank Dokuma Fabrikası arazisine yapılacak AVM yargıdan döndü. Fabrika müzeye dönüştürülecek.

 – BURSA: Ankara yolu Karapınar mevkiinde bulunan Et Balık Kurumu’nun 60 dönümlük arazi ve fabrikası satıldı ve yerine AVM ve konut inşa ediliyor. 35 iş yeri ile faaliyetini sürdüren Et ve Balık Kurumu’nun bugüne kadar 18 işletmesi satıldı, 5 adedi bedelsiz olarak resmi kurumlara devredildi, 3’ü de kapatıldı.

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın