Güncel Haberler

Minimalist Ve Modern: 64 Metrekarelik Ev

Dünyanın pek çok bölgesinde minik ve etkileyici evlerle karşılaşmanız olası. Bu türden mekanların ortak özelliği şirin ve sevimli görünmek yönünde oluyor. Adeta birer oyuncak bebek evi gibi dekore edilen bu alanlara aynı anda hem sığmak ve hem de nefes almak o kadar kolay bir iş değil. Öte yandan az sonra hakkında ayrıntılı bilgi edineceğiniz minik bir Kore evi söz konusu genellemenin dışına çıkmayı başarıyor. Hayli ufak olmasına karşın oyuncağa dönüşmeyi reddederek “ev gibi ev” unvanını elde tutuyor!

Minimalizm Ehli Mini Ev

www.apartmenttherapy.com

Aslında bu küçük ev, PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Güney Kore’de halihazırda mevcut olan konaklama imkânlarına katkıda bulunmak üzere tasarlanmış. Bulunduğu bölgenin doğal güzelliğini muhafaza etmek için mümkün olan en az miktarda malzeme ve en çevre dostu yöntemlerle kullanılarak dizayn edilmiş.

Tatilde konaklamak için harika bir yer olurdu değil mi? Aslına bakarsanız bize kalırsa birçok kişi böyle bir evde tatil süresinden biraz daha da uzun bir süre yaşamaya hayır demez.. Gökyüzüne doğru uzayıp birleşen şu çatıya baksanıza; eve nasıl da sıcak ve samimi bir hava katıyor! İçeri girdiğinizde ise hepi topu 64 metrekarelik alanın, iyi düşünülmüş tasarımla, nasıl bu kadar geniş bir hale getirilebildiğine şaşırıyorsunuz.

Modern, Fonksiyonel, Ferah

www.apartmenttherapy.com

Bu hayli ufaltılmış yaşam alanı, modern ve şık ayrıntılarla birlikte, çok başarılı, hatta akıllara zarar bir minimalist dekorasyon örneği olarak karşımıza çıkıyor. Evin planı son derece basit. Mutfaktan girip devam edince kendinizi bir anda salonda buluyorsunuz. Bu alanda gereksiz hiçbir mobilyaya yer verilmemiş. İki, üç tane minder, halı ve bir sehpa; ihtiyaçlarınızı karşılamaya yeter de artar bile!

Salondan sola doğru döndüğünüzde küçük bir verandaya açılan sürgülü kapılarla karşılaşıyorsunuz. Mutfağın yanında ise banyo bulunuyor. Duşakabin yok, dolayısıyla mekan daraltılmamış. Banyonun herhangi bir noktasında duş almanız mümkün. Banyo ve mutfağın tam üzerinde ise uyku odası, bir başka deyişle çatı arası yer alıyor.

İşte bu alanda, bu abartılı biçimde yükselen çatının avantajını yaşayabilirsiniz. Zira diğer pek çok benzer evin aksine, çatı arasındaki bu yatak odasında başınızın üzerinden yukarıya doğru epeyce bir boşluk bulunuyor. Çatı arasına çıkan merdivenler ise zekice tasarlanmış. Aynı anda hem merdiven hem de şık bir dekoratif öge olmayı başarıyorlar. Basamakların altı ise ardiye olarak kullanılabilir.

Modern ve minimalist dekorasyonu, akıllı alan kullanımı, ferahlığı ve aydınlığı ile öne çıkan bu mini evde bir süre vakit geçirmek kulağa hiç de fena gelmiyor, değil mi?

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın