Güncel Haberler

Minimal Ve Doğa Dostu: Teksas’taki İkiz Küçük Evler

En yakın arkadaşlarımızla aynı yerde yaşayarak komşu olmayı, istediğiniz her an kolayca birbirimizi ziyarete gitmeyi, şehrin bizi yavaşlatan kalabalığından sıyrılarak daha çok vakit geçirebilmeyi hayal etmeyenimiz yoktur. Teksas’ta ikâmet eden ve birbirlerinden ayrılmak istemeyen dört çift arkadaş, bu rüyayı, doğayla ve birbirleriyle yeniden bağlantı kurabilecekleri dört adet ikiz küçük ev grubuyla gerçeğe dönüştürmüş.

Bir Arada Yaşamak İçin İkiz Küçük Evler İnşa Eden Kankalar

Giderek kalabalıklaşan Austin şehrinden uzaklaşmak isteyen arkadaşlar, yaptıkları araştırmalar sonucu küçük kabinlerin ilham verici yaşam alanları olabileceğine karar vermiş. Böylelikle dört çiftin ikiz küçük evleri, Austin’den yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta ıssız bir arazide konumlanmış. Nehre bakan 40 dönümlük bir arazi şeridine yerleşen evlerin her biri, ortalama 35 metrekarelik bir alana sahip olduğu için kompakt ve işlevsel yaşam alanları olarak tanımlanıyor.

Maliyeti Düşük Malzemelerle Ev Yapmak

Evleri inşa etmek için kullanılan malzemeler ise oldukça basit: Dışta oluklu çelik sac, içeride çıplak kullanılmış kontrplak yüzeyler ve zeminde beton yer alıyor. Bu basit malzemeler, kabinlerin engebeli manzarayla uyum sağlamasına yardımcı oldukları gibi, evlerin maliyetini de olabildiğince en aza indirgiyor. Her ev, yaklaşık olarak kırk bin dolara mal edilerek ortaya eşsiz birer yuva tasarımı çıkarılmış.

Tasarruflu Yaklaşımla Ekolojik Tasarım

Mimar Matt Garcia tarafından tasarlanan kabinlerin eğimli çatıları dramatik bir açıyla dışarı taşarak belirli bir amaca hizmet ediyor: Her bir kabinin çatısı yağmur suyunun toplanmasına yarıyor. Toplanan yağmur suyu evlere ait bahçelerin, çevredeki yabani bitki ve çalıların sulanmasında kullanılıyor. Evlerin yerleştiği arazi kuraklıkla mücadele ettiği için bu konuya oldukça önem verilmiş. Bu nedenle karbon ayak izi en aza indirgenmeye çalışılmış ve düşük maliyetli, oldukça az alana yayılan, minimal ve işlevsel kaçış mekânları yaratmaya çalışmışlar. Bunu yaparken tabii ki evlerin estetik olarak etkileyici ve doğayla bütünleşen bir yapıda olmasına özen gösterilmiş.

Ortak Kullanım ve Davetler İçin Farklı Bir Mekân

Tasarlanan ikiz evlere ek olarak, 140 metrekarelik bir toplanma alanı da yer alıyor. Bu mekânda ortak kullanıma sahip buzdolabı gibi önemli ev eşyaları bulunuyor. Ek mekanda aynı zamanda misafirlerin konaklayabileceği ranzalı ve kanepeli bir oda da mevcut. Kabinler, bu dört çiftin evde olmadığı zamanlarda çevrimiçi bir platform aracılığıyla kiralanabiliyor. En yakın arkadaşları ile uzak diyarlarda sakin bir tatil geçirmek isteyenler için sıra dışı bir teklif olabilir.

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın