Güncel Haberler

İstanbul’da 87 Bin Konut İpotekli Satıldı

2017 yılından İstanbul’da 87.001 konut ipotekli olarak satıldı. Diğer satış türü ipotekli satışın iki katı.

İstanbul İpotekli satış, diğer satış

İstanbul‘da 2017 yılı tamamında 238.383 konut satışı gerçekleşti. İstanbul‘daki bu satış adedi, Türkiye toplamının %16,7’sine denk geliyor. İpotekli satışlara bakınca; İstanbul’da tüm yıl boyunca satılan 238 bin konutun 287.001 adedi konut kredisi kullanılarak, ipotekli şekilde satılmış. Satışın geriye kalan büyük bölümü ise, diğer satış türü kategorisi içerisinde 151.382 adet satış olarak kayda geçti. 2017 yılının tamamında konut kredisi faiz oranı çoğunlukla 1 puan ve üzerinde seyretti. Kredi faizlerindeki artışa binaen, inşaat firmaları da kendi ödeme yöntemlerini devreye sokarak kredilendirme veya senetli satışlara yöneldi.

Çıkış yapan ilçeler

İstanbul’da Esenyurt ilçesinin açaık ara farkı devam ediyor. En fazla konut satışı gerçekleşen Esenyurt’ta Aralık ayında 3.238, tüm yıl toplamında 39.676 konut satışı gerçekleşti

Anadolu Yakasında, fiyatların nispeten düşük olduğu Pendik, Sancaktepe ve Tuzla ilçelerinde satışlar en yüksek seviyede gerçekleşti. Avrupa Yakasında ise; Başakşehir büyük yükseliş yakaladı. Beylikdüzü ise en yüksek satış gerçekleştiren ilk 5 ilçe arasında yer alıyor.

gayrimenkulhaber.com

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın