Emlak Haberleri

Evimizi kiralamalı mı yoksa satmalı mıyız?

İyi bir ev satın alırsınız ama sonra ya kendi seçiminiz ile ya da zorunluluktan dolayı bu evden ayrılmanız gerekebilir. Başka bir eve taşındıktan sonra elinizde büyük bir problem vardır. Eski evi ne yapacaksınız? Aslına bakarsanız iki eve aynı anda sahip olmak sorundan ziyade size kâr sağlayabilir. Yapabileceğiniz iki şey var; satmak veya kiralamak. Hangisini tercih edeceksiniz?

Eski ev nakit akışı sağlayacak mı?

Evinizi kiralama veya satma kararı verirken ilk yapmanız gereken, birkaç basit matematik işlemidir. Kendinize şu soruyu sormalısınız. Bu mülk nakit akışı sağlayacak mı? Başka bir deyişle mülk kiralandığında size aylık gelir mi yoksa gider mi sağlayacak? Bu sorunun cevabına göre evinizi kiralayabilir veya satabilirsiniz.

Yatırım getirisi olacak mı?

Evinizi bugün satarsanız ne kadar kâr elde edeceğinizi hesaplayın. Evinizi bugün piyasaya sürmek size büyük bir gelir kazandırmayacaksa bölgenin değerlenmesini beklemekte fayda var. Eğer evin kiraya verilmesi sizin için ekstra bir iş yükü oluşturmayacaksa en iyi seçenek kiraya vermektir.

Vergileri göz önünde bulundurun

Bir ev, nakit akışı sağladığı kadar her yıl belli miktarda nakit kaybetmenize de neden oluyor. Ödenmesi gereken vergileri ve yapılması gereken tadilatları var. Bu durumda matematik hesabınızı gerçekten iyi yapmanız gerekiyor.

Gelecek parlak görünüyor mu?

Evinizi kiralayıp kiralamamaya karar verirken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktör, gelecekte evi nelerin beklediğidir. Önümüzde beş, on veya on beş yıl içinde evinizin elde edeceği değeri araştırın. Evin bulunduğu bölgede bir şeyler gelişiyor mu? Muhitinizin değerinin düşme ihtimali var mı? Eğer gelecek pek parlak görünmüyorsa, ileride sorun yaşamamak adına evinizi şimdi satmanız daha mantıklı olacaktır.

Kiracılarla başa çıkabilir misiniz?

Son olarak kendinize sorun, ev sahibi olmak istiyor musunuz? Çünkü dürüst olmak gerekirse, birçok insan bunun için biçilmiş kaftan değildir. Bazı kiracılar rüya gibi olurken diğerleri özel zaman ve sabır gerektirebilir. Şanslısınız ki, ev sahibi olmak öğrenilebilen ve geliştirilebilen bir yetenektir. Bütün yeni ev sahipleri hata yapar fakat eğer öğrenmek için çabalayan biriyseniz üstesinden gelebilirsiniz.  (Hurriyetemlak)

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın