Güncel Haberler

İstanbul’da, 2018 yılı ilk 6 ayında konut satışı düştü

Gayrimenkul sektöründe geçen ilk 6 aylık konut satış verilerine İstanbul özelinde baktığımızda, 2018 yılı ilk 6 aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre düşüş yaşandığı görüldü.

gayrimenkulhaber.com

Bu yılın ilk 4 aylık döneminde konut satışlarında düşüş kaydeden gayrimenkul sektörü Mayıs ve Haziran aylarında, kampanyaların etkisiyle pozitif ivme kazandı. 2018 yılının ilk 6 aylık konut satış sayısını, geçen yılın aynı dönemine göre kıyasladığımızda, 8 bin konut eksi satış yaşandığı kayda geçmiş durumda.

2017 yılı ilk 6 ayında İstanbul’da 11.531 konut satılırken bu rakam 2018’de 108.590 olarak gerçekleşti. Aradaki eksi farkın çok büyük bir orana isabet etmemesi, yılın geri kalanında telafi imkânı verecek olsa da, Türkiye yönetimindeki değişiklik ve ekonominin geçen yıla nazaran daha negatif görünümde olduğu gerçeği ile kar karşıyayız.

Kredi oranları belirleyici

Konut satışında belirleyici rolü olan konut kredilerindeki faiz oranları 10 yıl öncesi oranlara ulaşmış durumda. Mayıs ve Haziran aylarında sağlanan kampanya ile pozitif artış kaydeden satışlar için kredi faizleri büyük önem arz ediyor. Düşük ve orta gelir grubunu konut alımında belirleyici olan kredi faizlerinin yüksek oluşu bütün bir sektörü zora sokuyor. Yılın ikinci yarısında satışların pozitif olarak devam etmesi kredi oranlarına bağlı durumda.

Dolar yabancıya yaradı

2017 yılın ilk 6 aylık döneminde 9.686 konut satışı gerçekleştirdiğimiz yabancıya bu yılın ilk 6 aylık döneminde 11.944 satış gerçekleştirmiş durumdayız. Geçen yıldan bu yana sürekli yükselen doların inşaat maliyetlerine, sektöre ve ekonomiye negatif etkisi, yabancıya satışta pozitif etki gösterdi.

İstanbul 2018 yılı ilk 6 aylık döneminde yabancıya 3.999 konut satışı ile birinci sırada bulunuyor. İkinci Sırada 2.883 satış ile Antalya, 812 satış ile üçüncü sırada Bursa yer alıyor.

Bu analiz haber, gayrimenkulhaber.com tarafından hazırlanmıştır. Farkı haber sayfalarında ve sosyal medya platformlarında kaynak belirtmeden kullanılamaz.

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın