Mimari

Gelecekten Gelmiş Gibi: Uzay Gemisi Şeklindeki Evler

Dünyanın farklı yerlerinde birçok uzay gemisi evi bulunuyor. Kainatın en tuhaf evleri arasında gösterilen tasarımları, bilim kurgu filmlerini anımsatan mimarileri ile sizleri adeta uzay çağına davet ediyor. Filmlerde görülen ufolara benzeyen evlere, farklı tasarımcıların imzaları ile dünyanın dört bir yanında rastlanıyor. Özel tasarım konutlar göze çarparken Futuro, en bilindik ve en çok taklit edilen konut konseptini oluşturuyor.

Futuro: Onlar ilk uzay gemisi evleri

Uzay gemisi şeklindeki evler yarım asırdır popülerliğini koruyor. Futuro adıyla anılan 60’larda tasarlanan uzay gemisi evi, bilim kurgu meraklılarının gözdesi oluyor. Finlandiyalı Mimar Matti Suuronen imzasını taşıyan konutlar, Yeni Zelanda’da yalnızca 100 adet yapılmış. Az sayıdaki evler satışa çıktığında hemen tükenmiş, ilerleyen yıllarda da satılmaları haber olmuş, kısa sürede yüksek bedeller karşılığında elden çıkarılmışlar. Uzay mekiğini andıran daireler, yetişkinler için tasarlanan oyun evlerini andırıyor. Çocukken eğlenilen ağaç evlere benzetilen ufo görünümlü konutlar, sadece birer ev değil, sanat eseri olarak da değer görüyor.

futuro house ile ilgili görsel sonucu

Uzay gemisi evi dünyanın gözdesi

En popüler bir diğer ufo evi ise Rusya, Moskova’da yer alıyor. Moskova’nın Bevery Hills’i denilen Barvikha bölgesinde yer alan konut, Uzay Yolu filminden ilhamla tasarlanıyor. İngiliz mimar Zaha Hadid imzalı olan ev, dolar milyarderi  Vladislav Doronin için yapılıyor. 50 metre yüksekliğindeki özel mülk, lüks özellikleri ile baş döndürüyor. Özel bahçesi, peyzaj detayları, dev şelalesi ve kullanışlı mimarisi ile göz okşayan yapı, 20 milyon sterline mal oluyor ve dünyanın en pahalı konutları arasında gösteriliyor.

Bir uzay gemisi de Amerika’da

Birçok dergi ve gazeteye haber olan bir diğer ev ise Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alıyor. 6 sütun üzerinde yükselen konut, dışarıdan bir ufo aracını andırıyor. Kare pencerelerle tamamlanan yapı, 185 metrekare alanı ile kullanıcılarına yaşam alanı oluşturuyor. 3 yatak odası bulunduran ev, iki banyo ve salonu ile yaşama son derece uygun tasarımıyla beğeni kazanıyor. Eğlenceli dış görünümünü kullanışlı dekorasyon detayları ile tamamlayan orijinal konut, dünyanın en ilginç evleri arasında kendine yer buluyor.

Uzay gemisi şeklindeki evler ilginç tasarımları ile hem meraklılarının ilgisini çekiyor hem de sizleri adeta uzay çağında yaşama hissine ulaştırıyor. Görünümleri son derece estetik olan modern tasarımlar, yuvarlak duvarlarla yerleşimde sorun yaşatsa da geniş kullanım alanları ile kullanıcılarını memnun ediyor. Henüz sadece ikamet edilen, sabit bir konut olarak tasarlanan uzay gemilerinin yıllar içinde uçabilen taşıtlar olup olamayacağı ise hala merak ediliyor.

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın