Mimari

Dünyanın En İlginç Evlerinden Biri: Mantar Ev

Birçok televizyon dizisi ve kitaba konu olan Mantar Ev, Mimar James H. Johnson’ın en ünlü eserleri arasında yer alıyor. Pod Evi adıyla da bilinen yapı, New York’un banliyösü olan Pittsburgh bölgesinde bulunuyor. Perinton şehri içinde bulunan Powder Mills Parkı’nı ziyaret edenler, Mantar Ev’in kompleks ve samimi görünümüyle karşılaşıyor.

Sıra dışı fikirlerin yansıması

Yemyeşil bir parkın içine konumlanan Mantar Ev, James H. Johnson’un sıra dışı fikir ve uygulamalarının bir yansıması olarak ön plana çıkıyor. Sınırlarını zorlayan bir mimar olarak tanınan James H. Johnson, organik modernizmin mihenk taşları arasında kabul edilen Bruce Goff’un eserlerinden esinlenerek yapıyı tasarladı. Doğayı ilham kaynağı olarak benimseyen akım, organik şekillerin mimari yapılara aktarılmasına ön ayak oluyor. Diğer taraftan, 90 derece köşelerin üstüne kurulan basit modernizme bir tepki olarak doğduğu biliniyor.

Mantar Evi, sanatçı ve avukat bir çift olan Robert ve Marguerite Antell için yapıldı. 1970 yılında temeli atılan yapı, birçok başarısız girişim sonrasında ancak 1972 yılında tamamlanabildi. Mimar James H. Johnson, çelik çubuklarla desteklenmiş betonarme bir yapı olarak Mantar Evi’ni inşa etti. Yapı, 4 ile 6 metre yüksekliğinde betonarme sapların üstüne oturtulmuş şemsiye formunda kapsüllerden oluşuyor.

Her bir kapsül, 80 tonluk ağırlığıyla dikkat çekiyor. 20 ayak üstüne oturtulan 4 kapsülden oluşan Mantar Ev, toplamda 387,22 m2  alandan oluşuyor. Kapsüllerden biri yaşam ve yemek alanı görevi görüyor. Bir diğeri mutfak, kalan ikisi ise uyku alanı olarak hizmet veriyor. 3 yatak odası ve 3 banyoya sahip olan yapı, ferah ve kullanışlı olmasıyla dikkat çekiyor.

Her köşesinde sanattan bir iz

Mantar Ev’in ilk sahiplerinden Marguerite Antell, bir seramik sanatçısıydı. Bu nedenle evin pek çok köşesinde Bayan Antell’in elinden çıkan seramik eserler göze çarpıyor. Birkaç kez el değiştiren simge yapı, 2001-2002 yılları arasında yenilenmiş. Yapının formuna sadık kalınarak Antoni Gaudi’den esinlenilen mağara görünümünde mozaiklerinden oluşan bir yeraltı tüneli eklenmiş. Havuzun, barın, mozaik bir şöminenin de yer aldığı tünel, eğlence odası olarak yapıya kazandırılmış.

Şimdiki sahibi Whitmans ailesi olan Mantar Evi, Periton’un sembolü olarak biliniyor. Yapıda bazı zamanlar çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Diğer taraftan yapı turistlerin ziyareti için bir müze olarak sergileniyor. Amerikan dizi ve filmlerinde set olarak kullanılıyor ve yardım çalışmaları için düzenlenen etkinliklerde başrolü kapıyor. İlginç bir forma sahip olan yapı, James H. Johnson’ın doğaya olan aşkının bir göstergesi olma özelliği de taşıyor.

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın