Güncel Haberler

Altına dayalı kira sertifikası başvuruları bitiyor!

Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen altına dayalı kira sertifikası için başvuru dönemi bugün sona eriyor. Başvurular Ziraat Bankası aracılığı ile kabul ediliyor.

Altına dayalı kira sertifikası, fiziki altını bulunan bireysel yatırımcılara belirli bir getiri sağlayarak yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlıyor.

Sertifika sahibi yatırımcılar, 2 yıl vadeli bir senede yatırım yapıyor, bu senetler karşılığında 6 ayda bir kupon/kira geliri elde ederek altın yatırımlarına kazanç sağlayabiliyor.

Bu kazançlarını veya istemeleri durumunda senedin vadesinden önce işlemiş geliri ile anaparalarını kısmen veya tamamen Türk Lirası karşılığı olarak alabiliyor. Ancak vade tarihinden önce satılan altına dayalı kira sertifikası için fiziki ödeme yapılamıyor.

Başvurular Ziraat Bankası’na yapılıyor. Hurda niteliğince olan 22 ve 24 ayar altınların başvuruları kabul ediliyor. Ancak üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmiyor.

Toplam 4 etap halinde başvuruların alındığı altına dayalı kira sertifikasında 1. etap başvuruları 26-30 Mart’ta, 2. etap başvuruları 2-6 Nisan’da, 3. etap başvuruları ise 19-13 Nisan tarihlerinde alındı.

Fiziki altınlar 2020’de alınabilecek

Altına dayalı kira sertifikasına başvuranların ihraç tarihi 25 Nisan 2018 tarihi, vade tarihi ise 22 Nisan 2020 tarihi olarak belirlendi. Yine bu dönemde altına dayalı kira sertifikası alan vatandaşlar fiziki altınlarını 13 Nisan-17 Nisan 2020 tarihleri arasında talep edebilecek.

Vade tarihinde halen yatırım hesaplarında Altın Tahvili/ Altına Dayalı Kira Sertifikası bulunan müşteriler, vadeden önce Bankaya duyurulacak tarihlerde anaparalarını fiziken (çeyrek altın ve/veya 1 kg külçe) isteyebiliyor. Fiziki altın talep etmeyen kimselerin anapara ödemeleri vadesiz altın mevduat hesaplarına gram olarak kaydediliyor. (Emlakkulisi)

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın