Güncel Haberler

Özelleştirilen 4 Şeker Fabrikasının İhalelerine Dörder İnşaat Firması Teklif Vermiş

Bağımsız ve online gazeteciliğin en güzel örneklerinden olan Medyascope TV yayınında, şeker fabrikaları özelleştirmeleri konuşuldu. 

Şeker fabrikaları arazileri için mi özelleştiriliyor?

Recep Berber’in programına, Çiftçi Sen Genel Başkanı Abdullah Aysu ve Gazete Duvar Yazarı Önder Algedikkatıldı. Çİftçi Sen Genel Başkanı Abdullah Aysu’nun şeker fabrikaları satışları için konuşulanların dışında ve pek bilinmeyen bilgiler verdi. Gazete Duvar Yazarı Önder Algedik ise, ihalelere katılan firmalar ve inşaat ekonomisine dair bir perspektif ortaya koydu.

Geçtiğimiz Cuma günü Bor ve Kırşehir; Pazartesi günü ise, Çorum ve Yozgat şeker fabrikalarının özelleştirildiği 4 ihale yapıldı. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için ‘beton rantı’ yorumunda bulunan Algedik, “4 özelleştirmeden birini alan inşaat firması. 4 ihaleye de dörder inşaat firması girmiş. Demek ki bu işin içinde zarar etmeleri bir yalan, ama fabrika arazilerinin transfer ettiği bir gerçek. Her fabrikanın şehir içlerinde kalmış arazileri var. Bunlara bir imar girdiği zaman çok daha fazlasının kazanılabildiğini görüyorsunuz. Kesinlikle zarar etme meselesi yok, tamamen betona, avm’lere ve inşaat sektörüne para aktarma meselesi var.” yorumunda bulundu.

Bağımsız gazeteci Gökhan Özbek‘te Pazartesi günkü yayınında şeker fabrikalarına değinerek bazı sayısal veriler paylaşmıştı. Özbek, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı şeker fabrikaları değerleme raporlarına dayanarak verdiği bilgilere göre; fabrikaların neredeyse arazi fiyatına satıldığı bilgisini paylaşmıştı.

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın