Emlak Haberleri

Zemin kat nedir ve satın alınmalı mıdır?

Binalar, temel konumunda bulunan ve kot farkı ile bahçe katında bulunabilen ya da daha alt seviyede bulunan bodrum katı üzerinde bulunan ve giriş katta ifade edilebilecek zemin kat daireler ile başlıyor. Binanın temelinin toprağa yakın olan veya bahçeye yakın olan mesafesinde bulunan zemin kat daireler, genellikle yapının sokağa açılan ve ilk görüşte göze çarpan noktası oluyor. Bu kat, bina içerisinde ısı yalıtımı, ısıtma özellikleri, güvenlik, erişim, dış ortamla iletişim ve fiyat noktasında farklılık gösteriyor.

Apartman yapılarında zemin kat nedir sorusu kadar, bu dairelerin sağladığı avantajlar ve dezavantajlar da merak edilen bir konuyu oluşturuyor. Örneğin, doğalgaz sistemi ile ısıtma sağlanan bir evde zemin kat daireler, üst daire sayesinde ısıtma avantajı sağlarken, alt dairede boşluk bulunması nedeniyle ısıtma dezavantajı da oluşturabiliyor. Güvenlik açısından direkt olarak binanın girişinde yer alan zemin kat daireler, daha fazla koruma ve önlem alınması gereken bölgeleri oluşturuyor. Ayrıca zemin kat daireler, asansör ya da aydınlatma gibi giderler noktasında pek kullanım sağlanmasa da yine de ortak masraflara dahil edilebiliyor.

Gayrimenkul yatırımı yapılırken veya konut satın alınırken, emlakçılar ve gayrimenkul yatırım uzmanları, binanın bahçe katı veya kot farkı ile oluşturulmuş olan katlarını zemin kat şeklinde pazarlayabiliyor. Bu nedenle konut satın alınırken, zemin kat yapılarının mutlak bir şekilde yerinde görülmesi ve koşullarının incelenmesi gerekiyor. Özellikle engelli vatandaşlar ve ilerleyen yaşlardaki kişiler için zemin kat dairelerde oturmak, daha rahat ve güvenli olurken; sel ya da su basması gibi riski bulunan bölgelerde, zemin kat daireler riskli bir durumda oluşturabiliyor. Bu nedenle binalarda zemin kat dairenin, kot farkı noktasında incelenmesi ve risklere karşı önlemlerin ne kadar güvenli bir şekilde oluşturulduğunun kontrol edilmesi de gerekiyor. (Hurriyetemlak)

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın