Mimari

Orta Çağ’ın İzlerini Taşıyan Muhteşem Eser: Athenry Dominik Manastırı

Yüzyıllar boyunca gerek savaşlar gerekse felaketler sonucu büyük hasara uğrayan Anthenry Dominik Priory kalıntıları, halen muhteşem bir görsel sunmaya devam ediyor. Athenry kasabası, İrlanda’nın Galway şehrinin doğusunda yer alıyor. Orta Çağ’dan günümüze gelen bu küçük kasaba, İrlanda’daki en iyi korunmuş tarihi yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Athenry kasabası, tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan Dominik Manastırı gibi Orta Çağ’ın izlerini taşıyan birçok kalıntıyı barındırıyor.

Tarih kokan taş kalıntılar

Manastırın taştan yapılmış pencere çerçeveleri ve mezar nişleri asırlardır ayakta duruyor. Taş mimari, bölgeyi Orta Çağ Connacht’daki manastır hayatını betimleyen “Batı Okulu”nun en güzel örneklerinden biri haline getiriyor. Manastır bölgesinin zemini mezar tablaları ile kaplı ve ana yapının yan tarafında bulunan kapılı mahzen, ek mezarlara ev sahipliği yapıyor. De Bermingham ailesinin üyeleri, halka kapalı olan bu kapalı mahzende yer alıyor.

Surların içindeki ilk manastır

Athenry kasabası, 1230 yılında Normandiya’nın Connacht bölgesini istila etmesinden sonra Meiler de Bermingham tarafından kuruldu. Bölgeye yerleşimin bitmesinin ardından 1300’lü yıllarda kasabanın çevresine taş duvarlar inşa edildi. Kasabanın çevresinde bu şekilde güvenlik sağlanırken bir taraftan da yapılacak manastır için özel bir alan ayrıldı. 1241 yılında Dominikli papazlar, Meiler de Bermingham’in işçilerinin de yardımıyla, manastır inşaatına başladı. Bu manastır, kasabayı saran surların içinde inşa edilen ilk manastır olarak tarihte yerini aldı. Anthenry Dominik Priory inşaatı, uzun yıllar süren çalışmadan sonra 1261 yılında tamamlandı.

Savaşlara ve felaketlere rağmen ayakta kalan yapı

1300’lü yıllara gelindiğinde, orijinal yapıya çapraz sahınlar ve gösterişli kuzey pencereleri gibi çeşitli uzantılar eklendi. Böylece manastır yıllar içinde daha da büyüdü. Fakat 1400’lü yıllarda manastırda çıkan bir yangın sonucu, yapının büyük bir kısmı hasar gördü. Yangından sonraki restorasyon çalışmaları kapsamında ise manastıra bir kule ilave edilmesine karar verildi. Ayrıca yerleşiklerin bölgenin batısına inşa ettiği hentbol yolu da manastıra yapılan modern eklemeler arasında yerini aldı. Ancak İrlanda’daki Cromwellian Savaşı’nın sonlarına doğru, İngiliz askerleri eski çağlardan kalan birçok mezar taşına ve yapıya zarar verdi.

Anthenry Dominik Manastırı’ndan günümüze kadar gelen taş kalıntılar arasında, yapıya sonradan ilave edilen eklentilerin çoğu bulunmuyor. Bugün bölgedeki kalıntıların tamamı, manastırın ilk temellerinden oluşuyor. Anthenry kasabası Galway şehrine sadece 30 dakika uzaklıkta ve Moher kayalıkları yolu üzerinde bulunuyor. Taş manastır Anthenry Kalesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Bölgeyi ziyaret ederek Orta Çağ İrlanda’sının etkileyici ambiansına şahit olabilirsiniz.

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın