Güncel Haberler

Aidat şampiyonu ilçeler

Gayrimenkul sektörü ile ilgili kapsamlı ve güncel verilerle derinlikli analitik bilgiler sunan REIDIN’in, 2017 yılı Konut Projeleri Aidat Değerleri raporu yayınlandı.

1.146 adet markalı konut projesi üzerinden analiz edilen rapora göre, 2017 yılının en yüksek konut aidatı rekoru, 18,20 TL/metrekare ile İstanbul Avrupa Yakası’nın oldu. Ankara Çankaya 16,27 TL/metrekare ile ikinci olurken, üçüncü sırayı 15,93 TL/metrekare ile yine İstanbul Avrupa Yakasıaldı. Böylece İstanbul’daki en yüksek konut aidatı, 4,85 TL/metrekare olan İzmir’deki en yüksek aidatın üç katını geçti.

Türkiye’nin en pahalı konut aidatları yine Beşiktaş’ta

REIDIN’in, il, ilçe ve projeler bazında lokasyonların aidat ortalamalarını analiz edilebilir şekilde sunduğu verilere göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de oturumun başladığı markalı konut projelerinde, metrekare bazında en yüksek aidat değerine sahip konut projesi 18,20 TL/metrekare ile İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunuyor.

Metrekare bazında en düşük aidat değerine sahip konut projesi ise ortalama 0,26 TL/metrekare ile İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alıyor.

Aidatlar Şişli’de yükselişte, Bayrampaşa’da düşüşte

Yapılan analizde, aidat değerlerinin en yüksek olduğu Beşiktaş ve Şişli ilçelerinin, aynı zamanda REIDIN SED (Sosyo-Ekonomik Derecelendirme) sınıflandırmasında da A+ seviyesinde görüldüğünü belirten REIDIN CEO’su Kerim Bertrand şunları söyledi:

“Analiz sonuçları yine, geçen senelerde olduğu gibi, refah düzeyi arttıkça aidat değerlerinin de arttığına işaret ediyor. Bu nedenle gelir düzeyinin, satış ve kira fiyatlarının yüksek olduğu bölgelerde aidat değerleri de yüksek seyrediyor. Sonuç olarak aidat değerlerinin lokasyona, sosyo-ekonomik seviyeye, oda tipine ve konut fiyatlarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Oda tipine göre aidat fiyatları incelendiğinde, daire büyüklüğü ve oda sayısı azaldıkça, metrekare başına düşen aidat fiyatlarında artış olduğu gözlemlenmektedir. Stüdyo ve 1+1 daire tiplerinde metrekare başına düşen aidat fiyatları yüksek iken, 3+1 ve 4+1 daireler daha avantajlı durumdadır. Geçen yılın aidat değerlerine göre semt bazında yaşanan artış ve düşüşlerin sebebi olarak, inşaatı yıl içerisinde tamamlanmış projelerin analize dahil edilmesi ve/veya proje bazlı aidatların artışı/azalışı gösterilebilir. Şişli ve Zeytinburnu gibi metrekare birim fiyatları yüksek olan ilçeler artış gösterirken, Bayrampaşa düşüş gösteren ilçeler arasında yer alıyor”.

En yüksek aidatlar İstanbul’da Beşiktaş, Ankara’da Çankaya, İzmir’de ise Bayraklı’da

• En yüksek konut aidatı karşılaştırmasında İstanbul Avrupa Yakası metrekare başına 18,20 TL aidat değeriyle Ankara’yı (16,27 TL/metrekare) ve İzmir’i (4,85 TL/metrekare) geride bırakıyor.

• İstanbul’da en yüksek konut aidatına sahip proje Beşiktaş’ta yer alırken, Ankara’da en yüksek konut aidatına sahip proje Çankaya’da, İzmir’de ise Bayraklı’da bulunuyor.

Çankaya, Ankara

• En düşük konut aidatı karşılaştırmasında ise İstanbul 0,26 TL/metrekare ile Ankara (0,43 TL/metrekare) ve İzmir’i (1,10 TL/metrekare) geride bırakarak en düşük aidat fiyatları konusunda da ilk sırada yer alıyor.

• Araştırma sonuçları İstanbul’un iki yakası arasında da değer farklılıkları olduğunu gösteriyor. Özellikle Boğaz aksında bulunan ilçelerde rayiç değerlerde olduğu gibi aidat değerleri de çeperlere oranla yüksek çıktı.

• İstanbul ilçeleri için hesaplanan metrekare bazında ortalama aidat değerlerine bakıldığında, Silivri1,24 TL/metrekare ile en düşük değere sahipken, 8,48 TL/metrekare ile en yüksek aidat ortalamasına sahip Beşiktaş’ta 2016-2017 yılları arasındaki değişim oranı yüzde 12 olarak gerçekleşti.

• Beşiktaş’ta, aynı dönem için 2. el konut satış fiyatlarındaki değişim oranı yüzde 1.50 olmuştur. REIDIN SED (Sosyo-Ekonomik Derecelendirme) sınıflandırmasında B- seviyesinde olan Kağıthane’nin; üçüncü sırada yer almasında ise, ilçede bulunan önemli projelerin aidat değerlerinin yükselmesi etkili oldu.

• Kağıthane’nin 2016-2017 yılları arasındaki aidat değişim oranı yüzde 23 iken; 2. el konut satış fiyatlarındaki değişim oranı ise yüzde 7.40 olarak gerçekleşti.

İstanbul ilçelerinde ortalama aidat değerleri 

İstanbul ilçelerinin aidatların ortalama değerlerine göre sıralaması şu şekilde:

Beşiktaş: 8,48 TL/metrekare

Şişli: 8,34 TL/metrekare

Kağıthane: 5,45 TL/metrekare

Üsküdar: 4,77 TL/metrekare

Sarıyer: 4,31 TL/metrekare

Kadıköy: 4,26 TL/metrekare

Eyüp: 4,22 TL/metrekare

Ataşehir: 3,97 TL/metrekare

Maltepe: 3,74 TL/metrekare

Bakırköy: 3,69 TL/metrekare

Bayrampaşa: 3,64 TL/metrekare

Zeytinburnu: 3,63 TL/metrekare

Kartal: 3,59 TL/metrekare

Bağcılar: 3,45 TL/metrekare

Çekmeköy: 2,97 TL/metrekare

Sultangazi: 2,92 TL/metrekare

Küçükçekmece: 2,92 TL/metrekare

Güngören: 2,87 TL/metrekare

Ümraniye: 2,87 TL/metrekare

Tuzla: 2,83 TL/metrekare

Bahçelievler: 2,81 TL/metrekare

Sancaktepe: 2,79 TL/metrekare

Beykoz: 2,76 TL/metrekare

Başakşehir: 2,66 TL/metrekare

Gaziosmanpaşa: 2,60 TL/metrekare

Pendik: 2,48 TL/metrekare

Avcılar: 2,48 TL/metrekare

Sultanbeyli: 2,38 TL/metrekare

Esenler: 2,20 TL/metrekare

Esenyurt: 2,03 TL/metrekare

Beylikdüzü: 1,94 TL/metrekare

Büyükçekmece: 1,87 TL/metrekare

Arnavutköy: 1,37 TL/metrekare

Silivri: 1,24 TL/metrekare.

Okuyucular, yazdıkları yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur.

Bir cevap yazın